Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ azért, hogy weboldalunk használata során a lehető legjobb élményt tudjuk biztosítani.
Menü

Nyírjuk a füvet szakszerűen!

szakszerű fűnyírásA helytelen fűnyírás alapvető károkat okozhat gyepünkben. Nagyon fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a fűnyíró-penge élességét, mert ha életlen késsel nyírjük a füvet, károsítja a levelét, és megsárgulhat, vagy „bojtos” lehet. Lényeges az is, hogy milyen gyakran nyírjuk a füvet. Inkább többször, mint kevesebbszer, azaz ne hagyjuk nagyon megnőni. Ha mégis úgy alakul, hogy hosszúra nő kertünkben a fű, inkább két alkalommal nyírjuk véglegesre: saját hosszának egyharmadánál többet ne vágjunk le belőle. Az első nyírás akkor esedékes, mikor füvünk már 8-10 centisre megnőtt. De figyeljünk rá, hogy első alkalommal a felénél többet ne vágjunk belőle. És ne feledkezzünk meg arról sem, hogy minél rövidebbre nyírjük a gyepet, annál több gondoskodást igényel majd.

Akkor hát mi a legjobb hosszúság?

Hazánkban a kerti gyepek összetétele eléggé változó, sok különböző fűféle keveredik egymással. A vegyes fű és az ország klímája egyaránt meghatározza, hogy a négy centiméternél alacsonyabbra vágott gyep nem marad életképes. A javasolt magasság négy és hat centi között van. Persze az időjárástól és a hőmérséklettől is nagyban függ, hogy milyen vágómagasság az ideális. A nyári hónapokban ellenállóbb lesz a füvünk, ha növeljük a magasságát. Jó, ha tudjuk azt is, hogy a fű növekedése tavasszal a legintenzívebb, nyáron lelassul, majd az ősz elején ismét növekedési hullám következik. Szeptember végétől a vágási igénye jelentősen csökken. November elején, az évi utolsó nyírás alkalmával érdemes rövidebbre vágni a füvet, az enyhe tél is lehet még fűnövesztő.

Végül három tévhit a fűnyírásról:

Tévedés, hogy nyáron alacsonyra kell vágni a füvet! A nagy melegben öt-hat centiméternél ne nyírjuk rövidebbre, mert elveszti nedvesség tartó képességét.

Tévedés, hogy a nyesedéket nyugodtan a füvön hagyhatjuk nyírás után. Ha nincs mulcsoló adapterrel rendelkező fűnyíró traktorunk, akkor is szedjük össze a nyesedéket, mert ha hosszabb ideig a füvön hagyjuk, gombabetegséget okozhat.

Tévedés, hogy a nyírástól a gyomok is elpusztulnak, például a parlagfű vágási magasságban is virágzik. Csupán a fűnyírás nem eredményez gyommentes gyepet.

Keresés